Otel Temizliği

Oteller insanların sürekli olarak konakladığı ve bir çok olanağından yararlandığı alanlardır. Otel temizliği özel olarak yapılmalı ve otelin müşterilerine her zaman temiz bir mekan sunması sağlanmalıdır. Yapılacak olan temizlik profesyonel kişilerce bilinçli bir şekilde yapıldığında otelin her zaman temiz kalması otel prestiji içinde önemlidir. Bu nedenle otel temizliği farklı kategorilerde ele alınmalı ve periyodik, planlı bir şekilde temizlik gerçekleştirilmelidir. Otel temizliği yapılırken otel bir bütün olarak görülmelidir. Hem iç hem de dış mekan temizliği yapılmalıdır. Çünkü otel müşterileri otelin hem iç mekanında hem de dış mekanında zaman geçirmektedir. Bu nedenle de yapılacak olan temizlik otelin bütününü ele almalıdır.

 

Otel temizliği yapılırken her bölüme ayrı bir özen gösterilmelidir. Müşterilerin kaldığı odalarda yapılacak olan temizlikte personel özel olarak eğitilmelidir. Çünkü odalarda konaklayan müşterileri rahatsız etmeden temizliğin yapılması gerekir. Oda temizliği yapılırken banyo, tuvalet, zemin, camlar, kullanılan eşyalar profesyonel bir şekilde doğru temizlik ürünleri ile temizlenmelidir. Otel temizliği için kullanılan temizlik ürünleri kaliteli olmalıdır çünkü müşterilere herhangi bir rahatsızlığın verilmemesi gerekir.

Yapılan otel temizliği çalışmalarında yatak örtüleri, çarşaf, yastık gibi müşterilerin kullandığı ürünlerde temizleri ile değiştirilmelidir. Burada personel kendini önceden hazırlamalıdır. Temizlik aracına ihtiyacı olan bütün temizlik ürünlerini ve temizlik araçlarını yerleştirmelidir. Böylelikle hızlı bir şekilde temizlik işleminin yapılması da sağlanmaktadır.

Otellerin ortak kullanım alanları olan havuz, sauna, jakuzi gibi alanlarda da temizlik itina ile yapılmalıdır. Otel temizliği bu alanlarda yapılırken temizlik periyotları çok önemlidir. Yapılacak olan temizlik düzenli olmalıdır ki bu alanlar sürekli temiz kalabilmeli. Yapılacak olan doğru ve planlı temizlik sayesinde müşterilerin bu alanlarda herhangi bir şekilde sağlık sorunu yaşaması önlenmiş olur. Otel temizliği ayrıca dış mekanlar içinde yapılmalıdır. Otel müşterilerinin zamanını geçirecekleri bahçe, oyun parkları, otoparklar gibi alanlarda yapılacak olan temizlik ile müşterilerin her zaman otelden memnun kalmaları sağlanmalıdır. Ayrıca oteller bahçe bakımlarının yapılmasını da sağlayabilir. Böylelikle otel temizliği sayesinde tam manası ile temiz bir otel ortamına kavuşulabilir.

 

Otel koridorları ve bekleme salonları da sürekli olarak müşterilerin bulunduğu mekanlardandır. Bu mekanlarda otel temizliği en ince ayrıntısına kadar yapılmalıdır. Temizlik personel yapacağı temizlik ile zemin, duvarlar, eşyalar, masalar gibi bir çok ayrıntıyı düzenli, titiz ve doğru bir şekilde temizlemelidir. Böyle bir alışma ile otel temizliği tam manası ile yapılmış olmaktadır. Otel temizliği yapılırken planlama çok önemlidir. Çünkü müşteriler otelde sürekli olarak temizliğin yapılmasını görmekten rahatsız olabilirler. Bu nedenle temizlik çalışanları müşterileri rahatsız etmeden hazırlanan plana göre çalışmalıdır. Her zaman eksiksiz bir şekilde temizlik ürünlerini yanlarında bulundurmalıdırlar. Otel temizliği böylelikle müşterileri rahatsız etmeden gerçekleştirilmiş olur. Düzenli yapılan temizlik sayesinde müşteriler her zaman otelden memnun olmaları otelin prestijinin artması için oldukça önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.